sâmbătă, 31 octombrie
-
Zorya Luhansk
Epitsentr Dunayivtsi
2.00 1.603.00 4.002.90 3.60Zorya Luhansk Epitsentr Dunayivtsi Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Karpaty
Kudrivka
2.60 0.304.00 4.003.60 4.00Karpaty Kudrivka Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Kolos Kovalivka
Polessya
2.30 2.601.00 3.001.90 3.30Kolos Kovalivka Polessya Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Obolon'-Brovar
Shakhtar Donetsk
1.90 5.001.00 3.003.60 2.90Obolon'-Brovar Shakhtar Donetsk Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Kryvbas KR
Dynamo Kyiv
0.60 3.004.00 3.004.30 2.90Kryvbas KR Dynamo Kyiv Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Veres Rivne
Chornomorets
1.30 0.003.00 1.673.60 2.67Veres Rivne Chornomorets Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
LNZ Cherkasy
Metalist 1925 Kharkiv
4.00 4.002.00 4.002.90 3.60LNZ Cherkasy Metalist 1925 Kharkiv Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Livyi Bereh
Bukovyna
1.90 0.381.00 2.502.30 2.00Livyi Bereh Bukovyna Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi -
Shakhtar Donetsk
Obolon'-Brovar
3.30 0.602.00 3.001.90 2.60Shakhtar Donetsk Obolon'-Brovar Cornere Ofsaiduri Cartonașe galbene Cartonașe roșii Faulturi
Clasament Premier League Ucraina
| # | Club | J | C | E | P | GM:GP | G | Pct | Formă |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
Polessya
|
10 | 8 | 1 | 1 | 23:8 | +15 | 25 | W W D W W |
| 2 |
Shakhtar Donetsk
|
10 | 8 | 1 | 1 | 20:5 | +15 | 25 | W W W W D |
| 3 |
FC Kharkiv
|
9 | 7 | 0 | 2 | 18:7 | +11 | 21 | W W W W W |
| 4 |
Dynamo Kyiv
|
9 | 6 | 1 | 2 | 14:9 | +5 | 19 | W W W L W |
| 5 |
Karpaty
|
10 | 4 | 4 | 2 | 17:8 | +9 | 16 | W D L D D |
| 6 |
LNZ Cherkasy
|
10 | 4 | 3 | 3 | 10:9 | +1 | 15 | W L W W D |
| 7 |
Zorya Luhansk
|
10 | 4 | 3 | 3 | 12:13 | -1 | 15 | D L W W D |
| 8 |
Kolos Kovalivka
|
9 | 3 | 2 | 4 | 12:13 | -1 | 11 | L W W L W |
| 9 |
Epitsentr Dunayivtsi
|
10 | 2 | 3 | 5 | 10:14 | -4 | 9 | L L L D L |
| 10 |
Bukovyna
|
10 | 1 | 6 | 3 | 7:12 | -5 | 9 | D L D L D |
| 11 |
Veres Rivne
|
10 | 2 | 3 | 5 | 6:13 | -7 | 9 | D W L L L |
| 12 |
Livyi Bereh
|
9 | 1 | 5 | 3 | 6:8 | -2 | 8 | L W L L D |
| 13 |
Obolon'-Brovar
|
9 | 1 | 4 | 4 | 4:15 | -11 | 7 | L D W L |
| 14 |
Chornomorets
|
9 | 1 | 3 | 5 | 5:11 | -6 | 6 | L D L L D |
| 15 |
Kryvbas KR
|
8 | 1 | 3 | 4 | 7:13 | -6 | 6 | D L L D |
| 16 |
Kudrivka
|
10 | 1 | 2 | 7 | 11:24 | -13 | 5 | L L L W L |
- Promotion - Champions League (League phase)
- Promotion - Conference League (Qualification)
- Persha Liga (Relegation)
- Relegation - Persha Liga
| # | Club | J | C | E | P | GM:GP | G | Pct |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
Polessya
|
7 | 6 | 0 | 1 | 17:5 | +12 | 18 |
| 2 |
Shakhtar Donetsk
|
6 | 4 | 1 | 1 | 12:4 | +8 | 13 |
| 3 |
Dynamo Kyiv
|
5 | 4 | 1 | 0 | 9:2 | +7 | 13 |
| 4 |
FC Kharkiv
|
5 | 4 | 0 | 1 | 10:2 | +8 | 12 |
| 5 |
LNZ Cherkasy
|
4 | 3 | 0 | 1 | 7:3 | +4 | 9 |
| 6 |
Karpaty
|
5 | 2 | 2 | 1 | 10:5 | +5 | 8 |
| 7 |
Bukovyna
|
6 | 1 | 5 | 0 | 6:3 | +3 | 8 |
| 8 |
Chornomorets
|
6 | 1 | 3 | 2 | 4:5 | -1 | 6 |
| 9 |
Zorya Luhansk
|
5 | 2 | 0 | 3 | 5:9 | -4 | 6 |
| 10 |
Epitsentr Dunayivtsi
|
6 | 1 | 2 | 3 | 4:6 | -2 | 5 |
| 11 |
Kolos Kovalivka
|
3 | 1 | 1 | 1 | 3:3 | 0 | 4 |
| 12 |
Kudrivka
|
4 | 1 | 1 | 2 | 6:7 | -1 | 4 |
| 13 |
Veres Rivne
|
5 | 1 | 1 | 3 | 4:9 | -5 | 4 |
| 14 |
Obolon'-Brovar
|
1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | +2 | 3 |
| 15 |
Livyi Bereh
|
4 | 0 | 3 | 1 | 2:4 | -2 | 3 |
| 16 |
Kryvbas KR
|
4 | 0 | 2 | 2 | 4:10 | -6 | 2 |
| # | Club | J | C | E | P | GM:GP | G | Pct |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
Shakhtar Donetsk
|
4 | 4 | 0 | 0 | 8:1 | +7 | 12 |
| 2 |
FC Kharkiv
|
4 | 3 | 0 | 1 | 8:5 | +3 | 9 |
| 3 |
Zorya Luhansk
|
5 | 2 | 3 | 0 | 7:4 | +3 | 9 |
| 4 |
Karpaty
|
5 | 2 | 2 | 1 | 7:3 | +4 | 8 |
| 5 |
Polessya
|
3 | 2 | 1 | 0 | 6:3 | +3 | 7 |
| 6 |
Kolos Kovalivka
|
6 | 2 | 1 | 3 | 9:10 | -1 | 7 |
| 7 |
Dynamo Kyiv
|
4 | 2 | 0 | 2 | 5:7 | -2 | 6 |
| 8 |
LNZ Cherkasy
|
6 | 1 | 3 | 2 | 3:6 | -3 | 6 |
| 9 |
Livyi Bereh
|
5 | 1 | 2 | 2 | 4:4 | 0 | 5 |
| 10 |
Veres Rivne
|
5 | 1 | 2 | 2 | 2:4 | -2 | 5 |
| 11 |
Kryvbas KR
|
4 | 1 | 1 | 2 | 3:3 | 0 | 4 |
| 12 |
Epitsentr Dunayivtsi
|
4 | 1 | 1 | 2 | 6:8 | -2 | 4 |
| 13 |
Obolon'-Brovar
|
8 | 0 | 4 | 4 | 2:15 | -13 | 4 |
| 14 |
Bukovyna
|
4 | 0 | 1 | 3 | 1:9 | -8 | 1 |
| 15 |
Kudrivka
|
6 | 0 | 1 | 5 | 5:17 | -12 | 1 |
| 16 |
Chornomorets
|
3 | 0 | 0 | 3 | 1:6 | -5 | 0 |
Cei mai buni marcatori din Premier League Ucraina
| # | Jucător | Ap. | Min. | Goluri |
|---|---|---|---|---|
| 1 | I. Krasnopir Polessya | 10 | 260 | 7 |
| 2 | M. Ponomarenko Dynamo Kyiv | 9 | 555 | 5 |
| 3 | A. Kozak Epitsentr Dunayivtsi | 10 | 555 | 3 |
| 4 | B. Zabërgja FC Kharkiv | 10 | 324 | 3 |
| 5 | R. Gadzhiev FC Kharkiv | 10 | 362 | 3 |
| 6 | D. Ndukwe Kolos Kovalivka | 9 | 414 | 3 |
| 7 | Kauã Elias Shakhtar Donetsk | 8 | 178 | 3 |
| 8 | O. Demchenko Kolos Kovalivka | 9 | 651 | 3 |
| 9 | V. Veleten Polessya | 9 | 289 | 3 |
| 10 | R. Owusu Kudrivka | 10 | 746 | 2 |
Jucătorii cu cele mai multe pase decisive din Premier League Ucraina
| # | Jucător | Ap. | Min. | Pase decisive |
|---|---|---|---|---|
| 1 | A. Kozak Epitsentr Dunayivtsi | 10 | 555 | 3 |
| 2 | A. Salabay Kolos Kovalivka | 9 | 684 | 3 |
| 3 | N. Voloshyn Dynamo Kyiv | 8 | 302 | 3 |
| 4 | B. Zabërgja FC Kharkiv | 10 | 324 | 2 |
| 5 | I. Krupskyi FC Kharkiv | 10 | 450 | 2 |
| 6 | M. Myronyuk Epitsentr Dunayivtsi | 10 | 714 | 2 |
| 7 | A. Herbert Kryvbas KR | 9 | 418 | 2 |
| 8 | Wendell Livyi Bereh | 9 | 440 | 2 |
| 9 | Alisson Santana Shakhtar Donetsk | 8 | 305 | 2 |
| 10 | V. Bondar Shakhtar Donetsk | 8 | 352 | 2 |
Jucătorii cu cele mai multe cartonașe galbene din Premier League Ucraina
| # | Jucător | Ap. | Min. | Cartonașe galbene |
|---|---|---|---|---|
| 1 | D. Checher Veres Rivne | 10 | 597 | 4 |
| 2 | D. Semenov Kudrivka | 6 | 489 | 4 |
| 3 | D. Vashchenko Epitsentr Dunayivtsi | 5 | 282 | 4 |
| 4 | A. Ryabov LNZ Cherkasy | 9 | 270 | 3 |
| 5 | A. Dumanyuk Kudrivka | 9 | 677 | 3 |
| 6 | N. Rusyn Karpaty | 8 | 378 | 3 |
| 7 | Mykola Oharkov Kudrivka | 6 | 459 | 3 |
| 8 | M. Burda Kolos Kovalivka | 5 | 360 | 3 |
| 9 | A. Smolyakov FC Kharkiv | 10 | 372 | 3 |
| 10 | R. Babenko Polessya | 10 | 384 | 3 |
Cei mai eliminați jucători din Premier League Ucraina
| # | Jucător | Ap. | Min. | Cartonașe roșii |
|---|---|---|---|---|
| 1 | N. Rusyn Karpaty | 8 | 378 | 1 |
| 2 | Mykola Oharkov Kudrivka | 6 | 459 | 1 |
| 3 | M. Burda Kolos Kovalivka | 5 | 360 | 1 |
| 4 | B. Veklyak Kudrivka | 9 | 718 | 1 |
| 5 | R. Baran Veres Rivne | 8 | 383 | 1 |
| 6 | N. Muravskyi LNZ Cherkasy | 7 | 157 | 1 |
| 7 | David Niyo Veres Rivne | 7 | 194 | 1 |
| 8 | J. Yoka Chornomorets | 6 | 62 | 1 |
| 9 | O. Kudryk Polessya | 6 | 275 | 1 |
| 10 | Y. Kostenko Karpaty | 4 | 92 | 1 |